PSA (Prostat Spesifik Antijen)

 

PSA Nedir?

Prostat, mesanenin hemen altında yer alan kestane boyutunda ve şeklinde sadece erkeklerde bulunan bir salgı bezidir. PSA, prostat hücreleri tarafından üretilen spermin sıvılaşmasını sağlayan bir enzimdir. PSA sadece prostatla ilgili durumlarda artış gösterir.

 

PSA Seviyesini Yükselten Durumlar Nelerdir?

PSA yüksekliği genellikle prostat ile ilgili bir hastalık yada sorun olduğu zaman görülmektedir. Bazen tıbbi müdahaleler sonucu hafif bir yan etki olarak PSA yüksekliği görülmektedir. Normal sağlıklı bir insan için PSA değeri 4,0 ng/ml (nanogram/mililitre) altındadır. PSA değerinin kişinin yaşı ile orantısı bulunmaktadır.

  • 49 yaş ve altı        0 – 2,5 ng/ml
  • 50 – 59 yaş            0 – 3,5 ng/ml
  • 60 – 69 yaş            0 – 4,5 ng/ml
  • 70 yaş ve üzeri     0 – 6,5 ng/ml

1.Prostat Kanseri

PSA değerinin yukarıdaki yaş aralıklarındaki değerlerden yüksek çıkması kanser şüphesi taşımakla birlikte kesin tanı için yeterli değildir. Prostat kanserinin ortaya çıkmasında birçok etken bulunmaktadır. Kesin tanı prostat muayenesinde sertlik tespit edilen hastaya yapılan biyopsi sonucu ortaya çıkmaktadır.

 

2.Prostat İltihabı

Prostat iltihabı prostat kanserinin aksine her türlü yaştan erkeği etkileyerek PSA yüksekliğine neden olabilir. Prostat iltihabının teşhisinde en etkili yöntem “Rektal Tuşe” denilen elle muayene sonucu prostat bezindeki şişlik ve sertliği açığa çıkaran metottur.

 

3.İyi Huylu Prostat Büyümesi

Prostat büyümesinin sebebi net olarak bilinemese de PSA üreten hücrelerin sayısının artışı PSA artışına neden olabilir.

 

4.İdrar Yolu İltihabı

İdrar yolu iltihabı,  bakterilerin idrar yolundan girerek mesaneye ulaşmasıyla oluşmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu kaynaklı iltihaplar PSA artışına neden olabilmektedir.

 

PSA ölçümünüz normal değerlerde ise belirli aralıklarla ölçümlerini yaptırmanız erken tanı için önem taşımaktadır. Amerikan Kanser Birliği ve Amerikan Ürologlar Birliğinin bu konudaki tavsiyeleri ise;

  • 40 yaşın üzerinde ailenizde prostat kanseri teşhisi konulmuş akrabanız varsa periyodik olarak PSA ölçümünüzü her yıl düzenli olarak yaptırmalısınız.
  • 50 yaşın üzerindeki bireyler her yıl düzenli olarak PSA ölçümü yaptırmalıdır.

Takviye edici bitkisel kürlerimizi incelemek için TIKLAYIN.

 

Ürünler

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak ister misiniz?