Kızılcık Suyu

Kızılcık Suyu Faydaları Nelerdir?

Yararları saymakla bitmeyen kızılcık suyunun en çok bilinen faydası, üreme ve boşaltım sistemi sorunlarını rahatlatmadaki etkisidir. Özellikle bayanlar sık sık sistit ve idrar yolu enfeksiyonu geçirirler ve kızılcık bu enfeksiyonun tedavisine yardımcı olur. C vitamini yönünden oldukça zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kızılcık Suyu Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

500 gram kızılcık meyvesi

1 litre su

2 tane dilimlenmiş elma

Şeker (zorunlu değil, tat için)

Tarçın (zorunlu değil, tat için)

 

1. 500 gram kızılcığın saplarını çıkartın ve iyice yıkayın.

2. 1 lt suyu tencerede kaynatın.

3. Kaynayan suya kızılcığı ve elma dilimlerini atın. Elma dilimleri kızılcığın içindeki asit miktarını dengelemede faydalı olacaktır.

4. Ocağı kısın ve tencerenin üstünü kapatın. Kızılcıklar patlayana kadar – yaklaşık 10 dakika -  kaynatmaya devam edin.

5. Ocağı kapatın ve meyve suyunuzu 15-20 dk dinlenmeye bırakın.

6. Meyve suyunu ayrı bir kaba (cam olması tercih edilir) dökün.

7. Bu aşamada dilerseniz karışımınıza 2-3 kaşık (damak tadınıza göre) şeker ekleyebilir veya şekersiz bırakabilirsiniz. Şekersiz içilmesi en sağlıklısıdır. Şeker kullanmak istemiyorsanız, tatlandırmak için bal da kullanabilirsiniz. Damak tadınıza göre tarçın da ekleyebilirsiniz.

8. Daha kıvamlı bir meyve suyu istiyorsanız, kıvamlı hale gelene kadar blenderdan geçirin. Ardından, parçacıklarından ayrılması için karışımı süzün.

9. Eğer blenderınız yoksa veya kızılcık suyunu olduğu gibi içmek istiyorsanız, şeker ekleme aşamasından sonra süzgeçten geçirin. Süzgeçte kalan kızılcık meyvelerini ziyan etmemek adına yiyebilir veya püre haline getirebilirsiniz.

10. Kızılcık suyunuz hazır. Sıcak veya soğuk servis edebilirsiniz. Servisinizi bir limon dilimi ve naneyle süslendirebilirsiniz. Afiyet olsun!

Takviye edici bitkisel kürlerimizi incelemek için TIKLAYIN.

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak ister misiniz?