İyi Huylu Prostat Büyümesi

BPH nedir?

İyi huylu prostat büyümesi BPH olarak adlandırılır ve her yaşta erkekte sıklıkla rastlanabilecek bir durumdur. Prostat dokusunun büyümesi zararsız olsa da; idrar yaparken yanma ve acı hissetme, cinsel isteğin azalması ve ereksiyon bozuklukları gibi günlük yaşamı olumsuz etkileyen sonuçlar doğurabilir.

BPH cinsellikte sorunlara sebep olur mu?

Erkeklerde yaş ilerledikçe libido azalması ve ereksiyon bozuklukları görülse de, BPH ve idrar yolu semptomları ile cinsel sorunlar arasında çoğunlukta ilişki gözlemlenmektedir. Cinsel performansa olumsuz etkileri olabileceği düşüncesiyle BPH tedavisinden kaçınmak oldukça yanlıştır. Yaşadığınız cinsel zorluklar hakkında doktorunuzla konuşmalı ve sizin için doğru tedavi yöntemini belirlemelisiniz.

BPH semptomunun olumsuz etkilerini azaltmak için günlük hayatımda nelere dikkat etmeliyim?

Daha fazla hareket edin. Egzersiz yaparak veya kısa mesafeleri yürüyerek günlük hareket kabiliyetinizi arttırın. Hareketsiz kalmak idrarınızı daha fazla tutmanıza sebep olur ve prostat hastaları idrarını tutmaktan kaçınmalıdır.

Tuvalete gittiğinizde idrarınızın tamamını boşaltmaya çalışın.

İdrara çıkma ihtiyacı hissetmeseniz bile 2-2,5 saatte bir idrara çıkarak kendinize bir tuvalete gitme düzeni oluşturun.

Geceleri tuvalete çıkma sıklığını azaltmak için yatmadan 2 saat öncesine kadar sıvı alımını kesin.

Alkol ve kafein tüketmekten kaçının.

Doktora gitmekten çekiniyorum ne yapmalıyım?

Ülkemizde ne yazık ki çoğu prostat hastası yaşadığı problemleri konuşmaktan çekinmektedir. Ancak şu unutulmamalıdır; prostat şikayetleri erkeklerde en yaygın görülen sorundur ve utanılacak bir konu değildir. Doktora gitmeden önce doktorunuzun, sizin şikayetlerinizi daha önce de duymuş olduğunu kendinize hatırlatın. En doğru tedavi yöntemine, şikayetlerinizi tek tek ve dürüst bir şekilde doktorunuza anlatarak ulaşabilirsiniz. Size yardımcı olabilecek pek çok uzman kişi var, yalnız olmadığınızı unutmayın ve sorunlarınızı paylaşın.

Ameliyat olmak zorunda mıyım?

Prostatta hastalığın ilerleyişine ve ciddiyetine göre farklı tedavi yöntemleri vardır. Bu sebeple de erken teşhis çok önemlidir. PSA testi sonuçlarınıza göre doktorunuz durumu değerlendirecektir. Hastalık ileri bir seviyede değilse ilgili ilaçlar kullanılarak bir süre hastanın takibi yapılmaktadır.

Doktora gitmeye ihtiyacım var mı?

İdrar yaparken bir değişiklik hissediyor veya eskisinden daha fazla idrara çıkma ihtiyacı duyuyorsanız, doktora giderek bunun prostat büyümesi ile ilgili olup olmadığını öğrenmelisiniz. Sonrasında konulan teşhise göre en uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Prostat sağlığı ile ilgili daha fazlası için bizi takip edin, sevdiklerinizin sağlığını korumaya destek olun.

Takviye edici bitkisel kürlerimizi incelemek için TIKLAYIN.

Ürünler

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak ister misiniz?