Böbrek Detoksu

Böbreklerimiz günün 24 saati hiç durmadan yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Gün içerisinde vücudunuzda yorgunluk, halsizlik veya dengesizlik olduğunu hissediyorsanız böbreklerinizi temizlemenin zamanı gelmiş olabilir.

Böbrekler vücudumuz için hormon üretmenin yanı sıra; vücuttaki fazla suyu ve sodyumu süzer, kanı temizler, yemeklerden, havadan ve sudan aldığımız toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Karaciğer ile birlikte koordineli çalışarak ideal vücut ağırlığını korur ve derinizin sağlıklı gözükmesini sağlar. Ancak yaşadığımız alandaki yoğun kirlilik ve zararlı toksinlerin vücuda aşırı miktarda alınması ile paralel olarak böbrekler daha hızlı çalışır ve yorulurlar. Evimizde kolayca hazırlayabileceğimiz karpuz detoksu, böbreklerimizin temizlenmesine yardımcı olur ve vücut dengemizi daha kolay yerine getirir.

Neden Karpuz?

  1. İltihap Sökücü: İçerisinde bulunan Flavonoid, Karotenoid ve Likopen maddeleri doğal iltihap azaltıcı özelliklere sahiptir.
  2. Göz Sağlığı: Karpuz içerisinde yüksek miktarda A vitamini bulunmasından dolayı göz sağlığını destekleyicidir.
  3. Bağışıklık Sistemi: Karpuz meyvesinde önemli miktarda C vitamini bulunmaktadır. C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut yaralarını iyileştirir ve hücre hasarlarını engeller.
  4. Beyni Besler: Karpuz içerisindeki B6 vitamini sayesinde proteinler enerjiye çevrilerek zihinsel fonksiyonlar güçlenir.
  5. Hidrasyon: Ağırlığının %91’i sudan oluşan karpuz, özellikle sıcak günlerde dehidrasyonu önlemesi amacıyla mükemmel bir sıvı sağlayıcısıdır.
  6. Böbrek Taşları: Böbrekte bulunan küçük taşları yüksek su içeriği sayesinde dışarı atımına yardımcı olur. Yüksek potasyum içeren karpuz meyvesi böbrek taşı düşürmede etkilidir.

Nasıl Yapılır?

  • 2 parça karpuz dilimini (250 gr) öğle ve akşam yemeklerinden önce isteğe göre sıkılmış yada dilimlenmiş şekilde uygulamakta olduğunuz diyetiniz ile birlikte tüketebilirsiniz.
  • Karpuzu su şeklinde içmek isterseniz meyve suyunuzun içine yarım limon sıkarak içmeniz tavsiye edilir. Çekirdekleri ile meyve konsantresi halinde tüketildiğinde böbrek için faydası artar.

Not: Şeker hastaları için verilen dozun üzerinde kullanmamaları önerilir.

Takviye edici bitkisel kürlerimizi incelemek için TIKLAYIN. 

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak ister misiniz?