Alıç Bitkisi

ALIÇ BİTKİSİ (Ekşimuşmula)

Alıç otu diğer bir adıyla Ekşimuşmula, çalılık veya ormanlık alanlarda kendi kendine yetiştirilebilen bir bitki türüdür. Alıç ağacı 10 metreye kadar yükselebilen, dikenli, pembe veya beyaz çiçekli bir ağaçtır. Muşmulaya benzeyen meyveleri kırmızı ya da koyu sarı renklerde, mayhoş tattaki alıç meyvesi ekşi muşmula olarak da bilinir. Avrupa, Kuzey Amerika ve Kuzey Asya ‘ya özgü bir ağaç türü olan alıç , ülkemizce Batı ve Güney Anadolu bölgelerinde yetişir.

Alıç bitkisi sağlık açısından çok önemli ve faydalı bir bitkidir. Alıç alternatif tıbbın insanlara sunduğu şifa kaynakları arasında öncelikli yer alarak, birçok hastalık ve sağlık problemlerinin doğal yöntemler ile tedavisinde önemli bir rol oynar.

ALIÇ BİTKİSİNİN FAYDALARI

  • Önemli bir kalp ve damar sağlığı destekleyicisi olan alıç kalp kaslarını güçlendirir ve kalp damarlarını genişleterek kanın daha rahat pompalanmasını sağlayarak kalbin yükünü hafifletir. Ayrıca kalbin günlük atışını düzenleyerek düzensiz kalp atışlarının önüne geçer ve kalp krizi riskini azaltır.
  • Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı ve spazmları azaltıcı etkisi ile sinir bozukluğunu ve sinirsel çarpıntıları önler.
  • İçerdiği C vitamini ile kalp ve damar tıkanıklığına iyi gelir.
  • Yüksek tansiyonu düşürerek normal hale gelmesini sağlar.
  • Sahip olduğu antioksidanlar sayesinde vücuttan tehlikeli toksinleri atar ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • Bazı yapılan çalışmalarda stres, depresyon ve psikolojik sorunlar yaşayan hastalarda hormonlar üzerindeki olumlu etkisi sebebiyle iyileşme görülmüştür.
  • Hafızanın güçleşmesini ve zihin fonksiyonlarının iyileşmesini sağlar.
  • Uykusuzluk problemi yaşayan kişilere iyi gelir.
  • Kabızlığı ortadan kaldırarak bağırsak enfeksiyonlarını önler, sindirime yardımcı olur.
  • Mideyi kuvvetlendirerek şiddetli kusmayı önler.

ALIÇ BİTKİSİNİN KULLANIMI

Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, çiçek ve meyve karışımı kaynamış bir bardak su ile demlenir. 10 dakika bekledikten sonra karışım süzülür ve isteğe göre bal ilavesi yapılır. Dilerseniz tat vermesi amacıyla kurutulmuş meyvesinden bir miktar karışıma atabilirsiniz. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş alıç çayını aç karnına sıcak olarak içebilirsiniz. Etkisi için yetişkinler 3-3,5 ay boyunca kullanabilirler.

Önemli Not: Hamileler ve çocuk emziren kişilerin, kalp hastalığı tedavisi için ilaç kullanan hastaların, çocukların alıç bitkisini tüketmesi önerilmez.

Takviye edici bitkisel kürlerimizi incelemek için TIKLAYIN.

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak ister misiniz?