Üzerlik Otu

ÜZERLİK OTU (Paganum Harmala)

Üzerlik otu halk arasında "Nazar Otu" olarak da bilinmektedir. Ülkemizde Orta Anadolu bölgesinde yetişen, beyaz çiçekleri olan, çok yıllık bir bitkidir. Yeşil koni şeklindeki meyvelerinin içinde kahverengi tohumları vardır. Tohumları A ve C vitamini yanı sıra alkolitler ve yağ ile kırmızı boya bulunur.

Sedefotugiller familyasından; 30-70 cm yükseklikte, tüysüz, parçalı yapraklı, sarımsı beyaz çiçekli ve acımsı keskin kokulu bir bitkidir. Keskin kokuyu veren yağ bezleri yaprakların dallarla birleştiği yerde bulunur. Haziran ayında çiçek açan üzerlik daha sonra tohum verir. Nohut büyüklüğündeki meyveleri yeşilden sarıya dönüşür. Sonbahara doğru olgunlaşan kapsüllerin her birinde 2-3 mm uzunlukta, üçgen piramit biçiminde, kahverengi-siyah renkte 21-22 tohum bulunur.

Bu bitki fosforik asit bakımından zengin toprakları tercih eder. Fosforik asit ise insan yerleşimlerinin olduğu yerlerde bulunur. Bu bitkiyi halkımız nazar, büyü gibi etkilerden korunmak ve kurtulmak için yakar ve tütsüsünü kullanır.

Üzerlik otunun faydaları:

  • Basur ve İbs hastalığı için etkilidir
  • Nefes darlığı, kalp çarpıntısı için destek tedavisi olarak kullanılabilir.
  • Vücut direncini arttırır.
  • Balgam söktürücü özelliği ile göğsü yumuşatır.
  • Kurdeşen (kaşıntılı döküntü) oluşumunu engeller.
  • Adet söktürücüdür.

Üzerlik otu Basur (Hemoroid ve İBS hastalığında destekleyici ürün olarak kullanılabilmektedir.

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak ister misiniz?