Peryavşan

thumb
thumb
thumb
thumb

PERYAVŞAN (Teucrium Polium)

Peryavşan (Teucrium polium), ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından üzerini tamamen kaplamış olan tüylerden dolayı beyaz-gri renkli otsu bitki türü. Yaprakların kenarları bilhassa uca doğru dişli ve içe doğru kıvrıktır. Çiçekleri beyaz renkli olup oval durumlarda toplanmıştır. Anadolu'da çoğu yerde yaygındır. Güneşlik, otlu ve taşlıklı yerlerde yetişir. Sıcak bölgelerde toplu halde bulunurlar.

Çok yıllık otsu bir bitkidir. Gövde; 4 köşeli, beyaz tüy tabakası ile örtülü, sürüngen veya az dik durumda olan bitki 30 cm. kadar yüksekliktedir. Yapraklar şeritli, yuvarlak, dişli ve kenarları kıvrık, beyaz tüysü bir tabaka ile örtülüdür. Çiçekler; küçük, beyaz ve krem, bazen de kül rengindedir. Çiçek demeti beyaz tüylü, adeta küre şeklinde sap uçlarında bulunur.

Kullanılan kısımları bitkinin toprak üstü kısımlarıdır. Saplar, Mayıs-Haziran aylarında çiçek açma zamanında toplanır. Gölgede veya 45° kadar sıcaklıktaki fırınlarda kurutulur. Kuru bitki beyaz renkte, kokusuz ve acı bir lezzettedir. % 12 rutubete müsaade edilir. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir. İhraç edilen bitkilerdendir.

Peryavşan prostat ve sistit rahatsızlıklarında faydalı olabilir. İştah açıcı, mide ağrılarını kesici, uyarıcı ve kuvvet verici etkilere sahiptir. Ayrıca vücuda kuvvet vermeye, ateş düşürmeye, mesane yollarındaki kumların düşmesine,idrar söktürmede,prostat ve idrar yolları iltihaplarının giderilmesinde yardımcı olabilir.  

Ürünler

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak ister misiniz?