Kordiseps Mantarı

thumb
thumb
thumb
thumb

KORDISEPS MANTARI (Cordyceps Sinensis L.)

Kordiseps (Latince ismi "Cordyceps Sinensis L.”, Çin tırtıl mantarı olarak da bilinir) Tibet ve Çin’in yüksek rakımlı bölgelerinde rastlanan nadide bir kara mantar türüdür. Bulması ve hasat edilmesi zor olmakla birlikte, Kordiseps Çin tıp geleneği içinde en değerli yere sahip aracı şifa ürünlerinden biridir.

Kordiseps, deniz seviyesinden 3.500 m yükseklikte yaşadığı için çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Mantarın gövdesi, besin maddeleri ve biyolojik bileşim açısından o platolarda yetişen bitkiler kadar zengindir.

Geleneksel Çin Tıbbında, Ginseng ve Tüylü Geyik Boynuzu ile birlikte en önemli 3 güçlü ilaç arasında yer almaktadır. Bu mantar, Çin’de sağlığı korumak amacıyla 1200 seneden bu yana kullanılmaktadır. Çok eski zamanlarda Çinliler “Tanrının bir lütfu”, bir tılsım olarak kabul etmişlerdir. Bugüne kadar geçen süre içerisinde, Kordiseps Mantarı birçok hastalık için yeri doldurulmaz bir çare olduğunu ispatlamıştır.

 

Kordiseps Mantarının Faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendiren çok etkili bir besindir. (Aids ve kansere karşı)
  • Doğal bir antibiyotiktir. Kordiseps birçok patojenik bakteriye karşı antibakteriyel bir etki yaratabilir.
  • Ölçülü bir şekilde kan damarını genişleterek kalp ve akciğerdeki kan dolaşımını yoğunlaştırır. Kordiseps, koroner damardaki kan dolaşımını düzenlendiği için damarda tıkanıklık yaratan pıhtının oluşmasını engeller.
  • Kordiseps, yorgunluğa karşı direnci arttırır.
  • Oksijen açlığına karşı dayanıklılık sağlar ve kandaki lipid seviyesini azaltır.
  • Sinir sistemini rahatlatır.
  • Toksin içermez ve hiçbir yan etkisi yoktur.
  • Vücuttaki kan ve oksijen miktarını artırır.
  • Eklem ve kas ağrılarına iyi gelir.

 

Kordiseps Mantarı Nasıl ve Nerede Yetiştirilir?

Kordiseps Mantarı, olağanüstü doğal bir antibiyotiktir ve ünlü TIANSHI Kordiseps’ inin hammaddesidir. Bu mantar; astım, prostat, damar sertliği, bronşit, zatürre, tüberküloz, sarılık, böbrek ve idrar yolları iltihapları, enfarktüs, siroz ve diğer karaciğer sorunlarına karşı oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. Bunların yanı sıra bağışıklık sistemini günlendirmesi nedeniyle çok etkili bir kanser önleyicidir. Vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.

Eklem iltihabı da Kordiseps Mantarı ile tedavi edilebilir. İngiltere Nottingham Üniversitesi’nden bilim adamları, Tibet’te yetişen Kordiseps Mantarı içeriğinde bulunan bir maddenin eklem iltihabı için önemli faydaları olabileceğini buldular. Dr. Cornelia De Moor başkanlığındaki ekip, Kordiseps Mantarı içeriğinde bulunan “Kordisepin” adlı maddenin acıya ve ağrıya neden olan iltihaplanmayı durdurduğunu hatta daha ileri aşamalarda hastalığı tedavi edebileceğini açıkladı. Bilim adamları gelecek 10 yıl içinde bu madde kullanılarak etkili bir tedavi yöntemi geliştirmeyi umut ettiklerini söylediler.

 

Kordiseps Mantarı İle İlgili Yapılan Araştırmalar

Serbest radikaller, enfeksiyonlar ve enflasyonlar ile mücadele etme yeteneklerinden dolayı Kordiseps, yüzyıllardır solunum bozuklukları, öksürük, soğuk algınlığı, karaciğer hasarı ve daha birçok semptomun azaltılması için kullanılan etkileyici bir tedavi mantardır. Yaşlanma ve stresin etkileri ile mücadele etme, vücudun hastalıktan uzak tutulmasına yardımcı olma ve enerji düzeylerini artırma biçiminde gerçek bir “süper gıda” olarak literatürlerde yer almaktadır.

Kordiseps Mantarı yararlarını keşfeden ilk insanlar ilk önce hayvanların yabani mantar yiyerek güçlendiğini gözlemlediler. Çiftçiler ve çobanlar, mantarı toz biçiminde tonik ve çay yapmak için kullanmaya başladılar. Bu tonikler süt üretimini ve hayvancılıkta üreme kapasitesini arttırdı. Daha sonra, güneş ışığında Kordiseps kurutmaya başladılar.

Kordiseps ‘in antienflamatuar faydasının; bağışıklık sistemini olumlu şekilde etkileme, oksidasyon hasarıyla mücadele etme ve vücudun mutasyonlardan (kanserli hücreler gibi) ve enfeksiyonlardan uzak tutan koruyucu hücrelerin uyarılmasından geldiğine inanılıyor. Çalışmalar, Kordiseps ‘in bazı durumlarda doğal kanser tedavileri gibi davranabildiğini ve tümörlerin (özellikle de akciğer ve deride) büyümesini engellediğini desteklemiştir.

Bir çeşit doğal “immuno-güçlendirici ilaç” olarak düşünülen Kordiseps Mantarı, hayatı tehdit eden enfeksiyonları veya hastalıkları takiben bağışıklık sistemini normale döndürmek için kullanılmaktadır. Kordiseps, iyileşme süresini hızlandırırken otoimmün bozuklukları, aşırı inflamasyonu ve doku hasarını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak araştırmalar, Kordiseps ‘in hafif uyarıcı veya “adaptojen otlar” gibi davranabildiğini, stres veya yorgunlukla mücadele ettiğini ve doğal olarak enerji seviyelerini arttırdığını göstermiştir. Kordiseps ’in en çok araştırılan faydalarından bazıları atletik performansı arttırmak, virüslere karşı bağışıklığı arttırmak ve hatta ömrü uzatmaktır.

Farmakolojik ve biyolojik çalışmalar, Kordiseps Mantarı ‘nın bağışıklık fonksiyonunu olumlu şekilde etkilediğini ve kardiyovasküler, solunum, endokrin ve üreme sistemlerine fayda sağladığını bulmuştur. Kordiseps, inflamasyon düşürücü polisakkaritler, modifiye nükleozidler ve siklosporinler içerdiğinden kanser ve immünolojik bozukluklarla mücadelede yardımcı olabilir.

Bazı kanıtlar kemoterapi sırasında veya sonrasında Kordiseps takviyelerinin alınmasının tedavinin semptomlarını düşürebileceğini ve vücudun savunma mekanizmalarını arttırdığını göstermektedir. Ayrıca, normal yağ seferberliğini geri getirmelerine ve kalp hastalığından kognitif düşüşe kadar hemen hemen her kronik hastalığa katkıda bulunan oksidatif hasarı azaltmalarına dair kanıtlar bulunmaktadır.

Ürünler

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak ister misiniz?