Aynısafa

thumb
thumb
thumb
thumb

AYNISAFA (Calendula Officinalis)

Narcissus tazetta bitkisidir. Nergis de denilmektedir. 20 - 80 cm arası yüksekliği olan soğanlı bir bitkidir. Dalları tüylüdür. Çiçekleri sarı - turuncu arası değişir. Çiçeklerinin bazıları tek kat, bazıları ise katmerli ve kat katıdır. Şifa bakımından eş değerdedirler. Sap ve yaprakları etli ve yapışkandır. Çiçekçilerde bulunan bir süs bitkisidir. Sabah saat 7'den sonra hala çiçekleri açılmamışsa yağmur yağacak demektir. Haziran başlarında açar. Sonbahar sonuna kadar görünürler. Mevsimlik bir bahçe bitkisidir.

Bilinen bileşimi karotin, likopin, violaksantin, neolikopin, sitroksantin, flavohrom, flavoksantin, hrintemaksantin, eterik yağ, reçineler, helme, meyve asitleri içerir.

Aynısafa bitkisi dokularda oluşan lezyonların giderilmesinde etkili bir ürün olarak kullanılabilmektedir.

Ayrıca regl ağrılarını gidermeye, kanı temizlemeye yardımcı olabileceği gibi idrar tutukluluğunu gidermede faydalı olabilir. Terletici özelliğe sahiptir. Kaşıntılı ayak mantarlarına karşı etkili olabilir.

Aynısafa bitkisi çok iyi bir antiseptiktir. Bu nedenle kronik prostatit ve iyi huylu prostat büyümesi(BPH) hastalığı ile genelde bayanlarda sık görülen sistit ve kronik sistit hastalığında alternatif tedavi olarak kullanımında çok olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Ürünler

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak ister misiniz?