Ardıç

thumb
thumb
thumb
thumb

ARDIÇ  (Juniperus Communis)

Ardıç, servigiller (Cupressaceae) familyasından Juniperus cinsine ait iğne yapraklı ağaç ve çalı formundaki taksonların ortak adı. İğne yapraklar 1,5 cm. uzunluğunda dipleri geniş, uçlara doğru daralmaktadır. Uçları sivri ve batıcıdır. Sürgünlere geniş bir açı ile üçlü çevrel olarak dizilmişlerdir. Üst yüzlerinde tek bir stoma çizgisi bulunur. Oysa bu sayı Juniperus oxycedrus ’ta iki adettir. Çiçekler çoğunlukla iki evciklidir. 5-6 mm çapında üzümsü kozalak mavimsi siyah, 2-3 yılda olgunlaşır. İlk sene yeşil, ikinci yılda ise mavimsi siyah olur. Kozalak kısa saplı olup, 3 adet tohum içerir.

Üremesi için bir başka türe bağlı olabilmektedir. Ardıç tohumları yere dökülür ancak bu tohumlar bir ardıç kuşu tarafından yenmedikçe çimlenme gerçekleşmez. Ardıç kuşunun sindirim sisteminde ardıç ağacının tohumlarının kabukları açılır. Ardıç kuşu dışkısı ile birlikte toprağa karışan tohumlar kolayca çimlenir.

Orta Avrupa'da Almanya, Macaristan ve Fransa'da yurdumuzda ise Trakya, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bol miktarda Ardıç ağacı mevcuttur.

Ardıç meyvesi gıda takviyesi olarak yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Ardıç meyvesi yemeklere koku ve tat vermek maksadıyla da kullanılırlar - özellikle yağlı et yemeklerinde yemeği hafifletmekte de çok yararlıdır.

Ardıç meyvesi idrar arttırıcı, terletici, antiseptik ve bağışıklık güçlendirici özelliklere sahiptir.

Bayanlarda daha sık görülen sistit ve kronik sistit hastalığında da alternatif tedavi olarak kullanımında çok olumlu sonuçlar görülebilmektedir.

Ardıç meyvesinin dokularda oluşan lezyonları iyileştirme etkisinin kuvvetli olduğu gözlemlenmiştir.

Kandaki şeker miktarını düşürmeye, pankreasın normal çalışma­sına, böbrekleri mesaneyi ve idrar yollarını temizlemeye, vücutta bi­riken suyu boşaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda soğuk algınlığında nefes kokusunu gidermede, bağırsak gazlarını gidermede faydalıdır. Kabızlığı gidermede, hazmı kolaylaştı­rmada, mide gazının sebep olduğu ağız kokusunu gidermede, idrar zorluğunu geçirmede yardımcı olabilir.

Ardıç meyvesinin kronik prostatit ve iyi huylu prostat büyümesi (BPH) hastalığında alternatif tedavi olarak kullanımında çok olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Ürünler

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak ister misiniz?